Закон України "Про внесення змін до деяких законів України про освіту щодо організації інклюзивного навчання"

Визнання Україною Конвенції ООН "Про права дитини" та Всесвітньої декларації про забезпечення виживання, захист і розвиток дітей посилило увагу до проблем дітей, які мають ті чи інші відхилення в розвитку, зумовило необхідність розробки цілеспрямованих дій держави для створення найсприятливіших умов для забезпечення їхньої самоактуалізації, активної участі в системі сучасних суспільних відносин. Інтегрування дітей з особливостями психофізичного розвитку в загальноосвітній простір України як один із напрямів гуманізації системи освіти відповідає пріорітетам державної політики та полягає в особистісній орієнтації освіти, створенні рівних можливостей для дітей в здобутті освіти.

Світова статистика констатує тенденцію збільшення народжуваності дітей з порушеннями психофізіологічного розвитку. На жаль, Україна не є вийнятком.

Навчання, виховання, корекційно-реабілітаційна допомога таким дітям забезпечуються системою спеціальної освіти (спеціальні заклади, спеціальні групи в дитячих садках і загальноосвітніх навчальних закладах, навчально-реабілітаційні центри тощо).

Останніми роками все більше батьків дітей з особливими потребами обирають для своїх дітей інші форми здобуття освіти, зокрема інклюзивне навчання.

Інклюзивна освіта - це система освітніх послуг, що базується на принципі забезпечення основного права дитини на освіту та права навчатися за місцем проживання. Це передбачає створення освітнього середовища ,яке відповідає потребам і можливостямкожної дитини незалежно від особливостей її  психофізіологічного розвитку.

Постанова КМУ від 10 квітня 2019 р. № 530  "Про затвердження Порядку організації діяльності інклюзивних груп у закладах дошкільної освіти"

УМОВИ ДОСТУПНОСТІ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ ДЛЯ НАВЧАННЯ ОСІБ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПРОБЛЕМАМИ

У комунальному закладі «Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) №43 "Зоренька" Камянсьої міської ради створені часткові умови для виховання та розвитку дітей з особливими освітніми потребами, у тому числі й дітей з інвалідністю, забезпечення їх безперешкодним доступом до приміщень на першому поверсі закладу освіти, а саме:

·        у наявності пандус та кнопка виклику.

Усі основні приміщення закладу мають природне освітлення. Світло на робочі місця падає ліворуч. При оздоблені групових кімнат враховано такі вимоги: стіни світлих тонів; меблі, – кольору натурального дерева;, стелі, двері, віконні рами – білі. Розташування меблів і обладнання, декоративних рослин сприяє максимальному використанню денного світла і рівномірному освітленню приміщень. З вересня по травень у приміщеннях рівень освітлення підвищується за допомогою штучного освітлення – світлодіодних ламп. У закладі дотримується повітряно – тепловий режим. заклад має індивідуальну котельню. Приміщення обладнані системою вентиляції, що забезпечує сприятливі мікрокліматичні умови внутрішнього середовища. Чистота повітря у закладі забезпечується регулярністю вологого прибирання, використанням всіх видів провітрювання (наскрізне, кутове, однобічне).

Меблі групових кімнат відповідають віковим та морфофункціональним особливостям дітей, враховується специфіка освітнього процесу.

Прилегла територія закладу освіти та підтримується в належному стані. Будівлі, споруди, приміщення належно художньо-естетично оформлені.

У комунальному закладі «Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №248 Харківської міської ради» створені часткові умови для виховання та розвитку дітей з особливими освітніми потребами, у тому числі й дітей з інвалідністю, забезпечення їх безперешкодним доступом до всіх приміщень закладу освіти, а саме:

·        у наявності пандус та кнопка виклику;

·        будівлі закладу, де перебувають вихованці, об’єднані зручними переходами;

·        східці для організації безпечного переміщення дітей обладнані поручнями.

Усі основні приміщення закладу мають природне освітлення. Світло на робочі місця падає ліворуч. При оздоблені групових кімнат враховано такі вимоги: стіни світлих тонів; меблі, – кольору натурального дерева;, стелі, двері, віконні рами – білі. Розташування меблів і обладнання, декоративних рослин сприяє максимальному використанню денного світла і рівномірному освітленню приміщень. З вересня по травень у приміщеннях рівень освітлення підвищується за допомогою штучного освітлення – люмінесцентних ламп. У закладі дотримується повітряно – тепловий режим. Приміщення обладнані системами центрального опалення та вентиляції, що забезпечують сприятливі мікрокліматичні умови внутрішнього середовища. Чистота повітря у закладі забезпечується регулярністю вологого прибирання, використанням всіх видів провітрювання (наскрізне, кутове, однобічне).